Kto si odnesie prestížnu sošku tento rok? 
oscar.com

Kto vyhrá Oscara? Nomináciám na ceny Akadémie dominuje tento film!

21. januára 2018 18:01 / Zahraničný šoubiznis
Zoznamu kandidátov v 90. ročníku udeľovania Oscarov vládne fantasy dráma Podoba vody s 13 nomináciami. Uchádza sa pritom o ceny v kategóriách Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Richard Jenkins), Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe (Sally Hawkins), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Octavia Spencer), Réžia (Guillermo del Toro), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Pôvodný scenár (Guillermo del Toro a Vanessa Taylor), za kameru, kostýmy, strih, výpravu, strih a mix zvuku a tiež v najprestížnejšej kategórii Najlepší film.

V poslednej menovanej sa tento rok o cenu uchádza deväť titulov. Okrem Podoby vody sú to aj Tri billboardy kúsok za Ebbingom, Uteč, Lady Bird, Dunkirk, Daj mi tvoje meno, The Post: Aféra v Pentagone, Najtemnejšia hodina a Niť z prízrakov. V počte nominácií nasledujú Dunkirk s ôsmimi, Tri billboardy kúsok za Ebbingom so siedmimi, Najtemnejšia hodina a Niť z prízrakov, ktoré majú po šesť, Blade Runner 2049 a Lady Bird s piatimi.

V režisérskej kategórii proti del Torovi stoja Greta Gerwig (Lady Bird), Christopher Nolan (Dunkirk), Jordan Peele (Uteč) a Paul Thomas Anderson (Niť z prízrakov). Za pôvodné scenáre akademici nominovali aj Gretu Gerwig (Lady Bird), Martina McDonagha (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Jordana Peela (Uteč) a dvojicu Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani (Srdcu nerozkážeš). V kategórii adaptovaných scenárov sa o ceny uchádzajú Aaron Sorkin (Molly a jej hra), James Ivory (Daj mi tvoje meno), Scott Neustadter a Michael H. Weber (The Disaster Artist), Virgil Williams a Dee Rees (Mudbound) a trojica Scott Frank, James Mangold a Michael Green (Logan: Wolverine).

Oscara pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe získa jeden z pätice Gary Oldman (Najtemnejšia hodina), Daniel Kaluuya (Uteč), Timothée Chalamet (Daj mi tvoje meno), Daniel Day-Lewis (Niť z prízrakov) a Denzel Washington (Roman J. Israel, Esq.). V hlavnej ženskej hereckej kategórii sa spolu so Sally Hawkins o cenu uchádzajú Saoirse Ronan (Lady Bird), Frances McDormand (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Margot Robbie (Ja, Tonya) a Meryl Streep (The Post: Aféra v Pentagone), ktorá si tak na konto pripísala už 21. oscarovú nomináciu v kariére.

Za herecké výkony vo vedľajších úlohách nominovali okrem Richarda Jenkinsa a Octavie Spencer aj hercov Sama Rockwella (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Willema Dafoea (The Florida Project), Woodyho Harrelsona (Tri billboardy kúsok za Ebbingom), Christophera Plummera (Všetky prachy sveta) a herečky Allison Janney (Ja, Tonya), Laurie Metcalf (Lady Bird), Mary J. Blige (Mudbound) a Lesley Manville (Niť z prízrakov).

Nominácie v kategórii cudzojazyčných filmov získali čilská snímka Fantastická žena, maďarská dráma O tele a duši, libanonský film L'insulte, ruský Bez lásky a švédsky Štvorec. Päticu nominovaných dokumentárnych filmov tvoria Abacus: Small Enough to Jail, Visages, villages, Icarus, Poslední v Aleppe a Strong Island. Cenu pre najlepší animovaný film môžu získať Baby šéf, The Breadwinner, Coco, Ferdinand a S láskou Vincent.

Nominácie vo všetkých 24 kategóriách dnes naživo zo Samuel Goldwyn Theater v kalifornskom Beverly Hills predstavili herečka Tiffany Haddish s kolegom Andym Serkisom. Prenos otvoril krátkym príhovorom prezident Akadémie John Bailey. Udeľovanie cien americkej Akadémie filmových umení a vied sa uskutoční v nedeľu 4. marca v hollywoodskom Dolby Theatre. Moderátorom galavečera bude Jimmy Kimmel. 
sla | vipstory.sk
KOMENTÁRE
Najčítanejšie články
za posledných 7dní

Mohlo by vás zaujímať – píšeme na Fakt24.sk

Správy

Nečakaný a šokujúci krok Bugára: Ospravedlnenie

Celebrity

Toto je on. Víťaz šou Zem spieva má iba 15 rokov,

Štýl

Ste ranné vtáča, coffee lover alebo raňajkujete