Marián Varga dnes podľahol ťažkej chorobe 
SITA

Slovensko v slzách! Zomrel legendárny hudboník Marián Varga

09. augusta 2017 17:21 / Slovenský šoubiznis
Slovenská umelecká obec zažila obrovský šok. Uznávaný hudobník a jedna z najvýraznejších osobností slovenskej kultúry Marián Varga (†70) zomrel.

Marián Varga dlhodobo trpel vážnymi zdravotnými problémami. Najskôr ho trápil žalúdok k tomu sa pridala obštrukčná choroba pľúc a napokon aj rakovina. Smutnú správu potvrdil hudobný expert a publicista Ľuboš Zeman a tiež jeho manželka Janka. V januári oslávil sedemdesiate narodeniny a v apríli mu jeho kamaráti zorganizovali jubilejný koncert.

Varga sa narodil v Skalici. Od šiestich rokov navštevoval ľudovú školu umenia, neskôr bol žiakom na konzervatóriu, kde študoval klavír u Romana Bergera a kompozíciu u Andreja Očenáša. V roku 1967 sa stal členom skupiny Prúdy, s ktorou nahral legendárny album Zvoňte, zvonky. Po nezhodách v kapele ju napokon opustil a založil prvú artrockovú kapelu Collegium Musicum.

Po zániku skupiny v roku 1979 sa Varga rozhodol venovať konceptu absolútnej improvizácie, čiže komponovaniu hudby v reálnom časopriestore. Priebežne sa však venoval aj piesňovej tvorbe, v spolupráci s Pavlom Hammelom vydali päť albumov a skomponovali prvý rockový muzikál Cyrano z predmestia. 
sla | vipstory.sk
KOMENTÁRE
Najčítanejšie články
za posledných 7dní

Mohlo by vás zaujímať – píšeme na Fakt24.sk

Správy

Nečakaný a šokujúci krok Bugára: Ospravedlnenie

Celebrity

Toto je on. Víťaz šou Zem spieva má iba 15 rokov,

Štýl

Ste ranné vtáča, coffee lover alebo raňajkujete