Natáčanie Perinbaby 2 je v plnom prúde! 
Reflex, TV Markíza

Rozhovor s Jakubiskom o Perinbabe 2: Verešovú som musel vrátiť do reality!

18. mája 2017 01:45 / Slovenský šoubiznis
Perinbaba je rozprávkou, ktorá je už roky neodmysliteľnou súčasťou Vianoc a obľúbili si ju celé generácie (nielen) Slovákov. Mnohí sa preto potešili tomu, keď Juraj Jakubisko oznámil, že má v pláne nakrútiť jej pokračovanie. Od týchto slov prešlo k činom a nakrúcanie Perinbaby 2 je v plnom prúde. Nám sa podarilo režiséra trochu vyspovedať a výsledok rozhovoru je takýto!

V čom je nakrúcanie druhej časti Perinbaby pre Vás iné oproti jednotke?

,,No tak v podstate teraz padla kosa na kameň. Kedysi sme museli byť veľmi dobrí remeselníci, aby som to zvládol. Triky, ktoré sa nedali urobiť, napríklad to, čo vidíte na plátne keď chlap pláve vzduchom, tak sme ho museli nakrútiť tak, že jednoducho pláve tým vzduchom. Museli sme si dať malinké, jemné drátiky a urobiť to z veľkej diaľky, odhadom, aby ich skutočne nebolo vidieť. Využívali sme nedokonalosť oka. Teraz je digitálna technolģia, ktorá vám dovolí urobiť čokoľvek, ale skutočne čokoľvek. Digitálna technológia je, že robíte sto trikov a to, čo urobíte je absolútny originál!

Čo je pre Vás momentálne pri točení najdôležitejšie?

,,Mám nesmrteľné bytosti, ktoré budú žiť ďalej, akokeby existovali, režírujem to, akoby boli živé. Kultovný film Perinbaba 1 už tridsať rokov beží nielen tu na Slovensku ale aj v Nemecku, či Taliansku. Teraz je dôležitá vec, že musím ten nový film urobť tak, aby bol lepší. Mám ale fantáziu a môžem si čokoľvek vymyslieť…"

Pracuje tá fantázia naplno?

Fantázia pracuje až príliš! Jediný problém je, že triky sú strašne drahé. Nie je to o tom, ako keď niekto príde ,,však ja som nakrútil fim”. Áno, vezmú kameru, idú do Petržalky do nejakej reštaurácie, do nejakého bytu, nakrútia film… My to však musíme všetko vyrobiť. Ani si neviete predstaviť, ako je to digitálne robené, ako musím urobiť plán, kde budú zasadené napríklad domy, ktoré aj keď ich vystaviam len do výšky 2,5-3 metrov, musia byť dokonalo prepracované a musia byť presné, aby to, čo bude vymyslené a postavené, podivné strechy a všetky tieto veci, aby fungovali. U mňa celé kráľovstvo putuje ako plachetnice, akoby sa hnali po piesočnej pláži... To všetko stojí veľa času, trpezlivosti, a hlavne peňazí.

Viete zhodnotiť, čo bolo na nakrúcaní najdrahšie?

Práve tá digitálna technológia. Viete, máme technické možnosti, ktoré všade na svete využívajú, ale nemáme finančné možnosti. Vždy je niekde zádrheľ. Pokiaľ sa nezistí, že namiesto toho, aby sa robilo 20 filmov, na ktoré nepríde ďalší divák a pustia sa iba rýchlo v noci v televízii, že treba urobiť jeden poriadny film... Slovenské deti sú naši prví diváci. Ak ich naučíme chodiť v mladosti aj na slovenské filmy, zachovajú nejaký vzťah k tejto zemi.

V akom štádiu je nakrúcanie?

Točil som zimnú časť, teraz čakáme, pripravujeme triky, musia sa robiť už teraz, dopredu. Výkresy, náčrty, dekorácie, ktoré budú postavené, dodatočný výber hercov atď... Hlavné postavy mám urobené, vlastne mám to urobené celé. Ostali mi okrajové, ktoré som ponechal na partnera.
Čo si o filme zatiaľ vy ako režisér myslíte? Ste spokojný?

Myslím si, že ten film je dokonalý, až prepripravovaný. Je to už len otázka financií, pretože ich zháňame za pochodu. Takže je len otázkou, čo sa podarí.

Pre mnohých bolo veľkým prekvapením, že ste do kultovej rozprávky obsadili aj modelku Andreu Verešovú. Ako hodnotíte spoluprácu s ňou?

Veľmi pekne tam hraje. Samozrejme, musel som dávať veľký pozor, pretože ona to, čo je hercovi samozrejmé, že prejdi sem, tak ona prejde ako modelka. To už cítite, že to vlnenie tela... Bolo ju treba vrátiť do reality, že nie je na móle. Ale to bola jediná vec.. Ona je celkom rozumná, myslím, že to bude dobré, že budete prekvapení. Škoda len, že tá rola je tak malá... Aj som rozmýšľal, že ju rozpíšem, urobím ju väčšiu, ale ten film má toľko zázrakov a také tempo, že nemôžem naraz zastaviť priebeh.

Kedy padne posledná klapka?

Keď Pán Boh dá, bude to v jeseni hotové. Keď robia film v Amerike, tak triky vyrába 40 až 50 štúdií, potom sa to naraz zíde, a je to hotové. Ale ak vám to robí jedno štúdio, teda jedno ešte v Poľsku, to už ide pomimo mňa...

Spomeniete si na niečo, nejakú vtipnú príhodu z nakrúcania, ktorá sa Vám vryla do pamäte?

Keď začínate robiť film, tak sú samé ťažkosti, ono to už ani veľmi veselé.. Možno najlepšie bolo, že keď sme začínali prvý deň v Kežmarku, báli sme sa, že nebudeme mať ani sneh, pretože ho bolo málo. Doniesli sme si aj zariadenie na snehovanie, no nemuseli sme ho využiť, lebo pani Perinbabka to videla a začala skutočne snežiť.

Na čo sa môžeme najviac tešiť?

Objavil som nový ženský objav, ktorý keď zahraje, získa si každého. Povedal by som, že za tú dobu, čo točím filmy, som tak jednoznačný talent som ešte nemal!

Prezradíte nám, kto ním je?

To vám neprezradím. Bude to prekvapenie! Tá osoba má dokonalé priestorové videnie, vie sa pohybovať v imaginárnom priestore, rovnako, ako v divadle. Na záver - Myslíte, že Perinbaba 2 zožne rovnaký úspech, ako jednotka?

Ja myslím, že áno, pretože je to akčný film, plný zázrakov a originálnych nápadov. Myslím si, že tá pôvodná Perinbaba mala úspech preto, že hrdina bol akčný, vtipný, ničoho sa nebál, a to znamená, že sa vždycky tí diváci stotožnili s ním, fandili mu. Myslím, že tento typ som ponechal, dokonca v niečom bude ešte lepší, zaujímavejší…

 
sla | vipstory.sk
KOMENTÁRE
Najčítanejšie články
za posledných 7dní

Mohlo by vás zaujímať – píšeme na Fakt24.sk

Správy

Nečakaný a šokujúci krok Bugára: Ospravedlnenie

Celebrity

Toto je on. Víťaz šou Zem spieva má iba 15 rokov,

Štýl

Ste ranné vtáča, coffee lover alebo raňajkujete