Stephen Hawking sa dožíva krásneho veku. 
Youtube

Uznávaný vedec Stephen Hawking: Dávali mu dva roky života a mýlili sa. Včera oslávil svoje 75. narodeniny!

09. januára 2017 16:59 / Zahraničný šoubiznis
Stephen Hawking (75) je jedným z popredných teoretických fyzikov, génius a v neposlednom rade veľký bojovník. Už v mladom veku mu lekári diagnostikovali zákernú chorobu a lekári mu dávali len dva roky života. Nad chorobou však už roky víťazí a práve včera oslávil svoje 75. narodeniny!

Uznávanému vedcovi diagnostikovali v 21. roku života Amyotrofickú laterárnu sklerózu, kvôli ktorej ochrnul na celom tele a taktiež stratil hlas. Na komunikáciu tak používa hlasový syntetizátor a k vozíku má pripojený systém, vďaka ktorému môže rozprávať, čítať aj písať. Pred viac ako päťdesiatimi rokmi mu lekári dali iba dvojročnú šancu na prežitie. Vedec však prekonal tieto negatívne vyhliadky, a dodnes sa venuje fyzike, písaniu a verejnému životu.

Hawking patrí medzi najvpylvnejších mysliteľov súčasnosti. Ani ťažká choroba, ktorá ho pripútala na vozík a nedovoľuje sa mu hýbať mu nezabránila v tom, aby prišiel s významnými vedeckými objavmi. V roku 1971 dokázal teóriu Veľkého tresku, ktorá vysvetľuje vznik vesmíru. Po ňom sa podľa neho vytvorili prvotné čierne diery a o tri roky neskôr vypočítal, že tepelne vytvárajú a emitujú subotárne častice až pokiaľ nevyčerpajú svoju energiu a neexplodujú. V roku 1981 prišiel s ďalším významným objavom a vyhlásil, že vesmír nemá hranicu a je konečný, čo sa mu následne podarilo dokázať.

O charizmatickom vedcovi bol v roku 2014 natočený film “Teória všetkého,” ktorý je vyrozprávaním jeho životného príbehu. Herec Eddie Redmayne za svoju postavu v tomto filme získal Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe.  
sla | vipstory.sk
KOMENTÁRE

Mohlo by vás zaujímať – píšeme na Fakt24.sk

Správy

Nečakaný a šokujúci krok Bugára: Ospravedlnenie

Celebrity

Toto je on. Víťaz šou Zem spieva má iba 15 rokov,

Štýl

Ste ranné vtáča, coffee lover alebo raňajkujete