Niektorí herci sú v spisoch naozaj prekvapením. 
komunizmus.eu

Prominentné zoznamy ŠtB! Müller, režisér Popolušky, aj známa dabingová herečka! Sú len obeťami, alebo udavači??

05. mája 2016 00:00 / Zahraničný šoubiznis
Elity z umeleckej brandže, tváre šoubiznisu, alebo dokonca lekári. Tí všetci mali byť posluhovačmi bývalého režimu. Jeden z webových portálov u našich západných susedov totižto vypísal zoznam osobností, ktoré mali vedome spolupracovať s vtedajšou komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Oveľa zarážajúcejšie je to, že mali dokonca sledovať aj svojich kolegov, známych, či kamarátov.

Medzi osobnosťmi je napríklad Richard Müller, režisér legendárnej rozprávky Tri oriešky pre Popolušku Václav Vorlíček, alebo legenda medzi dabingovými herečkami Valerie Zawadská. Zoznam na webovom portáli www.rac-bohemia.szm.com obsahuje ale množstvo ďalších mien. O niektorých umelcoch sa táto informácia šíri už dlhšie. Napríklad taký legendárny Václav Neckář mal byť v spisoch Štátnej bezpečnosti zapísaný tiež.

"Ten server som objavil náhodou a je tam aj Valérie Zawadská. O tej sa ale vie, že nejakú dobu, keď bola mladá, s nimi spolupracovala a udala napríklad Zoru Jandovú. Tú potom kvôli tomu vyhodili z Národného divadla. Zorka jej už dávno odpustila," tvrdí zdroj z umeleckých kruhov, ktorý redakciu portálu Bleskově.cz na stránky upozornil.

"Ja sa k tomu už nechcem vracať, je to preč. Ja som to vtedy vôbec netušil. Keď som sa stal pred desiatimi rokmi ministrom, prišli za mnou dvaja ľudia, ktorí mi priniesli dokumenty s informáciou, že na mňa tento človek ako agent ŠTB donášal. Bol som zdesený, ale dnes už je mi to jedno. Neriešim to, "povedal pre Bleskově.cz Vítězslav Jandák.

Ten však vie vraj o ďalších ľuďoch, predovšetkým o umelcoch, ktorí takzvane bonzovali na kolegov a spolupracovníkov a v zoznamoch sa neobjavili. Niektoré zoznamy boli totiž tesne po revolúcii v roku 1989 hneď skartované. Iní umelci boli zase na zoznamoch vraj neoprávnene. To bol napríklad príklad herečky Jiřiny Bohdalovej, ktorá sa dokonca kvôli tomu súdila a vyhrala spor. Jej meno preto muselo byť vymazané z archívov. 
📷
1 fotografie
sla | vipstory.sk
KOMENTÁRE
Najčítanejšie články
za posledných 7dní

Mohlo by vás zaujímať – píšeme na Fakt24.sk

Správy

Nečakaný a šokujúci krok Bugára: Ospravedlnenie

Celebrity

Toto je on. Víťaz šou Zem spieva má iba 15 rokov,

Štýl

Ste ranné vtáča, coffee lover alebo raňajkujete